Nasze dobre strony:

Nasze strony

Laseroterapia biostymulacyjna

 
W celu pełnego zrozumienia działania laseroterapii biostymulacyjnej na tkanki, należy zwrócić uwagę na występujące w nazwie zabiegu słowo „biostymulacja”. Jest to stymulowanie organizmu za pomocą wybranego czynnika, w efekcie czego występują określone jego reakcje. W przypadku laseroterapii biostymulacyjnej stymulatorem jest niskoenergetyczny laser, natomiast efektem jego zastosowania jest regeneracja tkanek. Wykorzystując tę bezbolesną i bezpieczną metodę uzyskujemy redukcję stanu zapalnego oraz zmniejszenie dolegliwości związanych ze schorzeniem.

Czym jest laseroterapia biostymulacyjna?

 
Leczenie za pomocą promieniowania lasera to bezpieczna metoda fizykoterapii, która wywołuje w tkankach procesy regeneracyjne. Zabiegi są bezbolesne i bezpieczne, dlatego mogą być stosowane zarówno w przypadku chorób przewlekłych, jak i w stanach podostrych i ostrych.
 
W laseroterapii biostymulacyjnej, zwanej laseroterapią niskoenergetyczną wykorzystywane są urządzenia generujące promieniowanie laserowe z zakresu światła widzialnego i podczerwieni, których moc mieści się w przedziale od 1 do 500 mW. W przypadku laseroterapii biostymulacyjnej (LLLT ang. Low Level Laser Therapy) prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo niskie. W trakcie zabiegu temperatura tkanki wzrasta o mniej niż 0,5 stopnia Celsjusza. Do naświetlania tkanek położonych płytko pod powierzchnią skóry stosuje się sondy laserowe generujące promieniowanie o długości 500-760 nm, natomiast w przypadku głębiej umiejscowionych schorzeń tkanki naświetla się promieniowaniem podczerwonym o długości 800-950 nm.
 
Parametry zabiegowe dostosowywane są do konkretnych jednostek chorobowych, a od ich odpowiedniego doboru zależy skuteczność zabiegów. W przypadku różnych schorzeń zastosowanie mają bowiem inne długości fal promieniowania i dawki energii. W terapii biostymulacyjnej ani zbyt mała, ani zbyt duża dawka energii nie przyniosą pożądanych efektów.

laseroterapia sonda prysznicowa

Wśród parametrów zabiegowych mających wpływ na przebieg i rezultaty leczenia, istotny jest także odpowiedni dobór częstotliwości impulsów. Współczesne aparaty są często wyposażone w Encyklopedie Zabiegowe. Urządzenia mają również możliwość obsługi za pomocą indywidualnie ustawianych parametrów w trybie manualnym. Stosowanie Encyklopedii, w przypadku wątpliwości odnośnie doboru parametrów, pozwala mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony z najwyższą możliwą efektywnością.
 

W jaki sposób laseroterapia biostymulacyjna pomaga pacjentom?

 
Niskoenergetyczne promieniowanie laserowe działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Laseroterapia biostymulacyjna jest od lat wykorzystywana w reumatologii i fizykoterapii. To metoda szczególnie polecana w przypadku trudno gojących się ran, owrzodzeń i w terapii bólu. Skuteczność zabiegów potwierdzają przeprowadzone badania. Wśród rodzajów terapii z wykorzystaniem lasera niskoenergetycznego można znaleźć zabiegi tzw. laseropunktury – zabiegu polegającego na stymulacji punktów aktywnych biologicznie za pomocą promieni laserowych. Laseropunktura, wykonywana za pomocą specjalnie zaprojektowanego światłowodu, nie wywołuje bólu, powikłań czy konieczności naruszania ciągłości skóry i innych tkanek pacjenta.

laser terapia aparaty

Laseroterapia niskoenergetyczna
wykazuje działanie:

  • Przeciwobrzękowe
  • Przeciwzapalne
  • Usprawniające mikrokrążenie
  • Przyspieszające odbudowę tkanek
  • Pobudzające procesy odpornościowe

Ponadto, efektem stosowania zabiegów laseroterapii biostymulacyjnej jest m.in. zwiększenie poziomu endorfin, zwiększenie aktywności pompy sodowo-potasowej, wzmożona synteza ATP, DNA i RNA, sprawniejsze wchłanianie obrzęków limfatycznych, zwiększenie fagocytozy i angiogenezy oraz wzrost liczby mitochondriów w komórce (szybszy metabolizm komórkowy).

urządzenia do laseroterapii

Zastosowanie laseroterapii biostymulacyjnej.
Jakie schorzenia leczy?

 
Ta bezpieczna metoda ma szereg zastosowań w fizykoterapii. Wskazaniami do zastosowania terapii biostymulacyjnej są takie schorzenia jak:

  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
  • Nerwobóle
  • Stany podostre i przewlekłe tkanek
  • Stany podostre i przewlekłe stawów
  • Odleżyny, owrzodzenia i krwiaki
  • Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej
  • Dna moczanowa
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Bóle mięśni spowodowane urazami
  • Ostroga piętowa
  • Złamania, skręcenia, zwichnięcia
  • Porażenia nerwów
  • Trudno gojące się rany

Zabiegi wykorzystujące pozytywne oddziaływanie promieni lasera, stosowane są obecnie m.in. w dermatologii, stomatologii, medycynie sportowej i kosmetologii.

laseroterapia sonda prysznicowa

PhysioGo.Lite Laser

Nowa odsłona laseroterapii biostymulacyjnej

 

Play video