Nasze dobre strony:

Nasze strony

Sonoterapia

Terapia ultradźwiękowa

Szeroki zakres możliwości terapeutycznych, jakie oferują zabiegi fizykoterapeutyczne z wykorzystaniem ultradźwięków sprawia, że sonoterapia jest popularnym i chętnie stosowanym rodzajem terapii.

.

Ultradźwięki (naddźwięki) to fale dźwiękowe o częstotliwości 20 kHz – 1 GHz. Jest to częstotliwość zbyt wysoka by były one słyszalne dla ludzkiego ucha. Człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki o częstotliwości mieszczącej się w zakresie 16 – 20 000 Hz. Fale dźwiękowe o wyższej częstotliwości są jednak słyszalne dla niektórych zwierząt, jak np. nietoperz, delfin czy pies. W sonoterapii mają zastosowanie głównie fale dźwiękowe o częstotliwości 1 MHz i 3 MHz.

Pozytywne efekty jakie niesie za sobą wykorzystywanie ultradźwięków w terapii doceniają specjaliści fizykoterapii na całym świecie.

Czym jest sonoterapia?

Ultradźwięki oddziałują na tkanki mechanicznie (poprzez tzw. „wewnętrzny masaż tkankowy”), termicznie, biologicznie oraz chemicznie. Wpływ jaki ultradźwięki wywierają na organizm, czyni z sonoterapii znakomitą metodę fizykoterapii o działaniu miejscowym i ogólnoustrojowym. Zabiegi sonoterapii są szczególnie cenione za pozytywne efekty terapeutyczne w postaci działania przeciwbólowego oraz regeneracyjnego.

sonoterapia aparaty

Ultradźwięki działają rozluźniająco na mięśnie oraz uelastyczniająco na tkanki zawierające kolagen (blizny, rozcięgna, ścięgna, więzadła i torebki stawowe). Przyspieszają również gojenie ran oraz leczenie stanów zapalnych. Są niezastąpione w fizykoterapii sportowej, wspierając regenerację tkanek po przeciążeniach i kontuzjach oraz dając ulgę w przypadku przykurczów i zwłóknień tkanki mięśniowej. Sonoterapia jest zabiegiem bezbolesnym, który trwa około 15 minut.

W jaki sposób sonoterapia pomaga pacjentom?

Terapia ultradźwiękowa ma szeroki zakres oddziaływania na tkanki. W ujęciu makroskopowym sonoterapia pozwala na powrót do sprawności w przypadku występowania m.in. skurczów, blizn, obrzęków limfatycznych i stanów zapalnych. Jej skuteczność wynika z działania na poziomie komórkowym i tkankowym m.in. poprzez wspieranie angiogenezy (tworzenie nowych naczyń włosowatych), zwiększenie mikrokrążenia i dotlenienia komórek, pobudzenie syntezy protein, DNA i ATP, zwiększenie koncentracji kolagenu oraz zmiany w strukturze i funkcji błon komórkowych, a także pobudzenie aktywności fibroblastów (komórek tkanki łącznej) i osteoblastów (komórek kościotwórczych).

Sonoterapia stosowana jest również w medycynie estetycznej i kosmetyce stanowiąc metodę walki z cellulitem i tkanką tłuszczową.

sonoterapia aparat

Zastosowanie sonoterapii.
Jakie schorzenia leczy sonoterapia?

Wskazaniami do zastosowania terapii ultradźwiękowej są następujące schorzenia i dolegliwości:

  • Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów
  • Przykurcze powięzi, więzadeł i mięśni
  • Rwa kulszowa
  • Przewlekłe stany zapalne
  • Bóle różnego pochodzenia i nerwobóle
  • Stany pourazowe (złamania, zwichnięcia, skręcenia)
  • Zrosty kostne
  • Reumatyzm
  • Zespół Sudecka
  • Uszkodzenie tkanek
  • Obrzęki limfatyczne i krwiaki
  • Ostroga piętowa

Przeciwwskazaniami dla stosowania sonoterapii są m.in. choroby nowotworowe, ciąża, metalowe implanty i zaburzenia krzepnięcia. Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu podejmuje lekarz specjalista, po wcześniejszym zebraniu wywiadu na temat wszelkich ważnych informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta.

sonoterapia urządzenie